E-ticaret, AVM ve perakende sektörüne nasıl farklılıklar yarattı.


E-ticaret, AVM ve perakende sektöründe tüketicinin satın alma alışkanlıkları ve hareketleri incelendiğinde, tüketici alışkanlıkları ve ürün grupları bazında farklılıklar gösteriyor. Ancak karma projelerdeki ticari alanlar, cadde mağazaları ile AVM’ler arasında ciddi bir rekabet durumu yarattığı açıkça görülebiliyor. Bu rekabet açısından İstanbul’da AVM’ler ön planda olurken, Anadolu’ya doğru inceleme yaptığımızda cadde mağazaları daha fazla rağbet görmektedir.

AVM seçeneğinin içinde ise lokomotif dediğimiz Departmant Store, yani büyük ölçekli çok katlı mağazacılık, müşterilerine birçok çeşit ürün sunan, kapasitesi yüksek perakende marka karması sunuyor. Geçici süreli dediğimiz Pop Up Store mağazaları ve süpermarket / hipermarket dediğimiz m2 bazında büyük ölçekli market gruplarını kapsadığını unutmamız gerekiyor.

AVM dışındaki departmant store, pop up store ve hipermarketler, genel olarak ziyaretlerin % 10’unu kapsıyor. Bu ölçülendirme yanıltıcı olmamakla birlikte müşteri hedef kitlesinin büyük mağazalar ve hipermarket alışverişlerinde gerçekleştirdiği harcamalar, geleneksel satış kanalarına göre daha yüksek seyir izlemektedir. Ayrıca, büyük mağazacılıkta ve hipermarketlerde ziyaretin satışa dönüşme oranı, % 90’ların üzerinde gelişmektedir.

Perakende sektörünün alt detay ürün grupları açısından da fotoğrafı incelemek te mümkü Kitap ve kırtasiye ürün gruplarında tercih edilme oranı % 50 nin biraz üzerine çıkıyor. AVM’ler hedef kitlenin % 45 tarafından tercih edilirken, kitap kırtasiye ürün grubuyla oyuncaklar için AVM’nin diğer ürün gruplarına göre daha az tercih edildiği görülüyor. Büyük metropol kentlerimiz, İstanbul, Ankara ve İzmir’de ise hedef kitlenin % 75’e yakını giyim / tekstil ve ayakkabı alışverişi için AVM’leri tercih ediyor.

Geleneksel satış kanaları organize perakende için ciddi bir rakip. Geleneksel satış kanalların neden tercih edildiği e-ticaretin organize perakende için nasıl önemli olduğunu daha iyi gösteriyor. Geleneksel satış kanalarının tercih edilmesinde en önemli sebep, yakın bölgeler ve lokasyonlar. Karma projelerdeki ticari alanlar / cadde mağazaları ve marketleri gibi geleneksel satış kanallarından alışveriş kolay ve hızlıca gerçekleştirdiği için müşterilere zaman kazandırıyor. Üstelik belli bir kesim için ucuzluk algısı geleneksel satış kanalları için diğer önemli çekim noktası.

İnternetten alışveriş yani e-ticaret, zaman ve mekân sınırı dinlemeden nihai tüketicilere ve müşterilere hizmet sunabiliyor. Geleneksel satış kanallarının bir başka avantajı olan üründe düşük fiyat politikası da, e-ticarette online alışveriş kanalında maliyetlerin daha düşük gerçekleşmesiyle avantaj sağlıyor. e-ticaret imkânı sunan bir çok perakende firmasının geleneksel satış kanalarından bir adım önde görebiliyoruz. E-ticaretin organize perakende için yarattığı bu durumun önemli bir fırsata sebep olduğu görülebiliyor.

Serdar Saraçoğlu

serdar.saracoglu@peramer.com


Anahtar Kelimeler : E-ticaretE-ticaret AVM Perakende sektörü